:

Hur mycket kostar det att köpa hö?

Innehållsförteckning:

  1. Hur mycket kostar det att köpa hö?
  2. Hur mycket kostar en rundbal hö?
  3. Vem säljer hö?
  4. Vad kostar en plastad höbal?
  5. Vad kostar en Höball?
  6. Vad kostar en travhäst att köpa?
  7. Vad kostar en rundbal ensilage?
  8. Hur mycket kostar 1kg hö?
  9. Var kan man köpa ensilage?
  10. Vad kostar det att plasta en rundbal?
  11. Hur mycket kostar en halmbal?
  12. Hur mycket kostar hö till en kanin?
  13. Vad kostar en bra ridhäst?
  14. Hur mycket kostar det att göra en Ensilagebal?
  15. Hur mycket kostar en ensilage?
  16. Hur mycket kostar en Ensilagebal?
  17. Vad kostar det att pressa ensilage?
  18. Vad kostar Balplast?
  19. Kan Ensileras?

Hur mycket kostar det att köpa hö?

Ibland ingår i stallhyran, men det är inte ovanligt att du måste betala det själv. En häst äter i genomsnitt 8 kilo per dag. Ett kilo kostar cirka 3 kronor. Detta ger en daglig kostnad på 24 kronor vilket blir cirka 730 kronor i månaden.

Hur mycket kostar en rundbal hö?

PRIS säsongen 2020-2021
TypBalstorlekPris inkl. moms
Hösilage småbalar, hel pall, om 12 balarca 35-40 kg4,00 kr/kg
Hösilage rundbalca 200 kg500 kr/st
ca 15-20 kg5,00 kr/kg
stor rundbalca 200 kg600 kr/st

Vem säljer hö?

Rullbalshö
  • Strövelstorp.
  • Foder & Strö

Vad kostar en plastad höbal?

(Inomgård - )2021-10-10
Pris 5 000 kr
Hösilge Kravgodkänt. Rundbalar 20 st. 8 lager plast Medicin . 300kr/ bal Lennart ...
Mer info »
(Inomgård - )2021-07-15

Vad kostar en Höball?

Balar finns hemma för omgående leverans/avhämtning. Betalning sker mot faktura. Foderanalys finns för närvarande ej tillgängligt. Pris: 625 kr per bal (inklusive moms).

Vad kostar en travhäst att köpa?

Den exakta inköpssumman varierar vanligtvis från mellan cirka kronor, men tävlingshästar för trav och galopp kostar i många fall miljonbelopp. Hästens ålder, stamtavla och fysik är tre viktiga aspekter som påverkar priset.

Vad kostar en rundbal ensilage?

Ensilage/hösilage i rundbal 125 cm. Inplastat. PRIS: 500:-/ st (exkl. moms 400:-/ st.)

Hur mycket kostar 1kg hö?

För att ge 1 kg TS av höet ovan behöver jag ge 1,2 kg foder, kostnaden 5,32*1,2=6,384 kr per kg ts. För att ge 1 kg TS av hösilaget behöver jag ge 2 kg foder. 5,32*2=10,64 kr per kg TS. Räkna på 10 kg foder per dag, så är skillnaden 63,84 kr eller 106,4 kr per dag.

Var kan man köpa ensilage?

Behöver du eller din stallkamrat lite extra fram till sommaren finns det att köpa hos oss. Ensilaget är svenskt småbalar väger ca 80kg/st. Önskas analys finns det att tillgå hos oss, bara att ringa så skickar vi över den på det sätt som passar dig bäst.

Vad kostar det att plasta en rundbal?

SV: rundbalskostand? kostnad för slagning av vallen, pressning, plastning och hemkörning av balen landar på ca 250 kr per bal.

Hur mycket kostar en halmbal?

– Priset i Sverige är i dag runt 2 kronor per kg säger Per och i höst blir det minst 50 öre högre. Priserna verkar dock variera mycket. Kussiniemi Gödning och Lantbruksprodukter, som förmedlar halm och grovfoder, köper just nu in halm i södra Sverige i nivån 1:40 kronor per kg.

Hur mycket kostar hö till en kanin?

Vad kostar en kanin?
Engångssumma:Varje månad:
Klosax:50 kr
Skålar:50 kr
Foder:50 kr
:30 kr

Vad kostar en bra ridhäst?

En häst kostar i regel 30 000 kronor. Den exakta inköpssumman varierar vanligtvis från mellan cirka kronor, men tävlingshästar för trav och galopp kostar i många fall miljonbelopp. Hästens ålder, stamtavla och fysik är tre viktiga aspekter som påverkar priset.

Hur mycket kostar det att göra en Ensilagebal?

Ensilage/hösilage i rundbal 125 cm. Inplastat. PRIS: 500:-/ st (exkl. moms 400:-/ st.)

Hur mycket kostar en ensilage?

Det är vanligt att ensilage inkl lager (t ex rundbalar) kostar 1,00-1,40 kr/kg ts. När spannmålspriserna är höga är köparen beredd att betala mer för ensilage eftersom delar av foderstaten är utbytbar mellan dessa fodermedel.

Hur mycket kostar en Ensilagebal?

Har man en ekologisk djurproduktion (enligt EU-stöden) så måste man oxå köpa in ekologiskt certifierat foder, det fodret är oftast dyrare (pga lägre skördar mm). Då kan en ensilagebal på 700 kg på 35-40% ts kosta 370-400 kr, även som flera säger om man köper analyserat foder kan det kosta mer.

Vad kostar det att pressa ensilage?

Ca 110 kr/bal inklusive plast och nät (8 lager plast) exklusive moms. Nät och plast är en inte obetydlig del av detta, runt 40 kr/bal.

Vad kostar Balplast?

En rulle väger 28 kilo och kostar cirka 700 kronor. Kan man minska plastförbrukningen med 25 procent ger det en kostnadssänkning med drygt 80 miljoner kronor totalt för lantbruket per år.

Kan Ensileras?

Ensilage (tidigare pressfoder) är djurfoder som konserverats genom fermentering. ... Förutom grönmassa från vallodling förekommer det att andra fodermedel som exempelvis grönfoder och majs ensileras. Ensilage kan lagras på flera olika sätt. I tornsilor, plansilor, "limpor", "korvar" och som balar.